اخبار خارجی

اعلام نتایج روز نخست مسابقات قهرمانی اروپا

اعلام نتایج روز نخست مسابقات قهرمانی اروپا

اعلام نتایج روز نخست مسابقات قهرمانی اروپا

مسابقات دو و میدانی قهرمانی اروپا روز گذشته آغاز شد و با درخشش کشورهای بریتانیا و لهستان و جا به جایی چند رکورد ملی همراه بود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دو ومیدانی و به نقل از سایت فدراسیون جهانی، مسابقات دو و میدانی قهرمانی اروپا با حضور قهرمانان و رکورددارانی از سرارسر جهان روز گذشته دراستادیوم المپیک برلین آلمان برگزار شد که در مهم ترین رقابت ها نتایج زیر به دست آمد: 
در 100 متر زنان، "دینا آشر اسمیت" انگلیسی که تابستان فوق العاده ای را به دلیل ثبت رکورد ملی 10.92 ثانیه تجربه می کرد با دوندگانی همچون دافنه شیپرز به رقابت پرداخت و دست آخر با نمایشی حیرت انگیز در حالی که از همان ابتدا از سایر دوندگان پیش افتاده بود با 10.85 ثانیه که با بهترین رکورد سال برابری می کند به قهرمانی دست یافت. وی با این نتیجه، رکورد بریتانیا را نیز شکست تا هم چنان در صدر رنکینگ جهانی در سال جاری قرار بگیرد. پس از وی "گینا لوکنکمپر" از آلمان با 10.98 ثانیه که با نتیجه ی وی در نیمه نهایی برابری می کرد دوم شد و به مدال نقره رسید و "دافنه شیپرز" هلندی با 10.99 به مدال برنز دست یافت و بهترین نتیجه ی  فصل را به دست آورد.  
بیست دقیقه بعد، مسابقه ی 100 متر مردان با حضور "ژارنل هیوز"، "ریس پرسکود" و "چیجیندو اوجاه" آغاز شد. "جیمی ویکات" فرانسوی که در نیمه نهایی رکورد قهرمانی 9.97 ثانیه را به ثبت رسانده بود در دور نهایی به دلیل مصدومیت کنار رفت تا امید "هیوز"، "پرسکود" و "اوجاه" برای کسب مدال بالاتر برود. سر انجام پس از چند ثانیه رقابت نفس گیر "ژارنل هیوز" از انگلیس با ثبت رکورد 9.95ثانیه به مقام قهرمانی رسید. پس از وی "ریس پرسکود" انگلیسی با 9.96 ثانیه صاحب مدال نقره شد و بهترین نتیجه ی شخصی را به ثبت رساند. "هاروی جک علی" با 10.01 ثانیه نیزسوم شد و مدال برنز را از آن خود کرد و "چیجیندو اوجاه" انگلیسی نیز با 10.06 ثانیه در جایگاه چهارم ایستاد. 
هر قدر بریتانیا ستاره ی رقابت های درون پیست در شب گذشته بود، لهستان نیز در رقابت های میدانی به خوبی درخشید. پرتاب چکش مردان طبق آن چه انتظار می رفت رقابتی نزدیک بین "ووجسیچ نوویچکی" و "پاول فاجک" دو هموطن لهستانی را  شاهد بود که در انتها ووجسیچ با بهترین پرتاب 80.12 متری به مقام نخست دست یافت و مدال طلا را بر گردن آویخت. "پاول فاجدک" نیز با 78.69 متر دوم و "آلاس بِنسه" از مجارستان با 77.36 متر سوم شدند. 
در پرتاب وزنه مردان "میکاییل هاراتیک" از لهستان با بهترین پرتاب 21.72 متر اول شد و "کونارد بوکوویچکی" هومطن هاراتیک با 21.66 متر مدال نقره را به دست آورد و رکورد ملی زیر 23 سال را از آن خود کرد. "دیوید استورل"، قهرمان پرتاب وزنه ی آلمان با رکورد 21.41 متر مدال برنز را به دست آورد. 
در آخرین رقابت های مهم روز نخست در 10000 متر مردان در واقع این "سرعت" بود که برنده را مشخص کرد نه "استقامت". در آخر و پس از قریب به نیم ساعت رقابت دوشادوش و تنگاتنگ "مورهاد آموندی" از کشور فرانسه با زمان 28:11.22 دقیقه پیروز رقابت ها شد و "بشیر عبدی" از بلژیک با 28:11.76 دقیقه به مقام دوم دست یافت. مدال برنز نیز با 28:12.15 دقیقه به "یمانه برهان چیپا" از ایتالیا رسید. 
رقابت های دو و میدانی قهرمانی اروپا تا 12 آگوست در کشور آلمان پیگیری خواهد شد.

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

«ساموئل تفرا» اتیوپیایی رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را جا به جا کرد.

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

در نشست اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

دکتر صالحی امیری در جلسه اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک از رییس فدراسیون دو و میدانی به واسطه برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی قدردانی کرد.

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران پرداخت شد.