اخبار خارجی

سامبا رکورد 400 متر با مانع دایموند لیگ شانگهای را شکست/لایلز در 100 متر اول شد

سامبا رکورد 400 متر با مانع دایموند لیگ شانگهای را شکست/لایلز در 100 متر اول شد

سامبا رکورد 400 متر با مانع دایموند لیگ شانگهای را شکست/لایلز در 100 متر اول شد

در دومین مرحله از مسابقات دایموند لیگ در شانگهای چین، «نوح لایلز» در 100 متر اول شد و «عبدالرحمان سامبا» قطری دومین زمان سریع 400 متر با مانع فصل جاری را ثبت کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی و به نقل از سایت رسمی فدراسیون جهانی، دومین مرحله از مسابقات دایموند لیگ روز گذشته در شانگهای چین برگزار شد که در جذاب ترین رقابت ها و در دو 100 متر مردان، «نوح لایلز» آمریکایی در حالیکه تا 70 متری مسابقه از دوندگان عقب افتاده بود در 30 متر باقی مانده تا انتهای مسابقه موفق شد در چرخشی حیرت انگیز سرعت خود را به طرز شگفت آوری افزایش دهد، یکی یکی دونده ها را پشت سر بگذارد و خود را به کلمن پیشتاز برساند. سرانجام لایلز با 5 هزارم ثانیه اختلاف نسبت به کریستین کلمن با زمان 9.86 ثانیه و 852 هزارم ثانیه اول شد و بهترین نتیجه ی سال تا کنون را ثبت کرد. وی هم چنین با این رکورد نتیجه ی شخصی خود را نیز ارتقا داد.  پس از وی، «کریستین کلمن» با 9.86 ثانیه و 858 هزارم ثانیه ضمن دست یابی به عنوان نایب قهرمانی، به همراه لایلز در رده ی اول فهرست بهترین رکورد سال تا کنون در این ماده قرار گرفت. «سیمبینه آکانی» از آفریقای جنوبی نیز با 9.95 ثانیه سوم شد و بهترین نتیجه ی فصل را ثبت کرد. 
گفتنی است «بینگتیان سو»، نفر اول 100 متر آسیا نیز با 10.05 ثانیه به مقام پنجم دست یافت.

در دیگر رقابت های جذاب مسابقات دایموند لیگ شانگهای و در دو 400 متر با مانع، «عبدالرحمان سامبا»، قهرمان حال حاضر آسیا و جهان بار دیگر رکورد شکنی کرد. درابتدای این مسابقه، «بنجامین رای» از آمریکا با پیشی گرفتن از سامبا، دارنده ی دومین زمان سریع تاریخ این ماده، به عنوان دونده ی اول در مسابقه پیش می رفت که سامبا با بالا بردن سرعت خود موفق شد خود را به رای برساند. رقابت بین این دو تا نزدیک شدن به مانع نهم بسیار نزدیک و تنگاتنگ دنبال می شد. هنگامی که این دو به مانع نهم رسیدند، رای ریتم خود را ازدست داد و سامبا نیز از این فرصت استفاده کرد و فاصله ی خود را با رای افزایش داد و دست آخر نیز با عبور از مانع دهم و رسیدن به خط پایان در 47.27 ثانیه رکورد مسابقات دایموند لیگ شانگهای را شکست و ضمن ثبت دومین زمان سریع در ماده ی تخصصی حرفه ی ورزشی اش در صدر فهرست بهترین دوندگان این ماده در سال جاری تا به اکنون قرار گرفت. پس از سامبا، «بنجامین رای» با زمان 47.80 ثانیه ضمن ثبت بهترین نتیجه ی فصل دوم شد و «بار توماس» ایرلندی با 49.41 ثانیه سوم شد و بهترین نتیجه ی فصل را از آن خود کرد. 

در ادامه و در پرتاب نیزه ی مردان که با حضور «توماس روهلر»، قهرمان المپیک برگزار می شد، این «آندرئاس هافمن» آلمانی بود که موفق شد با اولین و بهترین پرتاب خود به مسافت 87.55 متر به عنوان قهرمانی دست یابد و بهترین نتیجه ی سال تا به این لحظه را ثبت نماید. پس از وی «چائو تسون چنگ» از چین تایپه با سومین و بهترین پرتاب خود، با 87.12 متر نایب قهرمان شد و بهترین نتیجه ی فصل را از آن خود کرد. مقام سومی این مسابقه نیز در آخر با پرتاب 84.51 متری به «مارسین کوروکوفسکی» لهستانی رسید. گفتنی است «توماس روهلر»، قهرمان جهان نیز با 82.95 متر چهارم شد. 

اما در سوی دیگر مسابقات و در قسمت زنان نیز دو رکورد مسابقات دایموند لیگ شانگهای شکسته شد. «بئاتریس چپکوئچ»، رکورددار 3000 متر با مانع زنان در جهان، پس از طی کردن 2 کیلومتر از مسیر مسابقه از سایر دوندگان پیش افتاد و در آخر با زمان 9:04.53 دقیقه به عنوان نفر نخست به خط پایان رسید و ضمن شکستن رکورد مسابقات دایموند لیگ شانگهای بهترین نتیجه ی سال جاری را  به نام خود ثبت کرد. پس از «چپکوئچ»، «سلیفین چسپول» کنیایی با ثبت زمان 9:11.10 دقیقه نایب قهرمان شد و بهترین نتیجه ی فصل را از آن خود کرد. «پروت چمونتای» از اتیوپی نیز در 9:17.78 دقیقه به خط پایان رسید و ضمن دست یابی به مقام سوم بهترین نتیجه ی فصل را به دست آورد. 

در دیگر مسابقات جذاب و مهم زنان و در پرتاب نیزه، «لیو هوی هوی »، رکوردار پرتاب نیزه ی چین با پرتاب 66.89 متری خود مانند سال گذشته رکورد مسابقات دایموند لیگ شانگهای را جا به جا کرد و عنوان قهرمانی را به دست آورد. پس از او، «لینا موزه»، قهرمان پیشین زیر بیست و سه ساله های جهان، با پنجمین و بهترین پرتاب خود و با 64.87 متر دوم شد و رکورد شخصی خود را ارتقا داد. «کریستین هوسونگ» آلمانی نیز در آخر با سومین و بهترین پرتاب خود به مسافت 64.10 متر به مقام سومی دست یافت. 
دور بعدی مسابقات دایموند لیگ 9 خرداد در استکهلم سوئد برگزار خواهد شد.

فایل نتایج کلی
حجم فایل :

1

2

3

معرفی برترین دوومیدانی‌کاران سال ۲۰۱۹ جهان

معرفی برترین دوومیدانی‌کاران سال ۲۰۱۹ جهان

مراسم معرفی برترین‌های دوومیدانی جهان در سال ۲۰۱۹ شب گذشته در موناکو برگزار شد و «الیود کیپچوگه» و «دالیلاه محمد» عنوان برترین دوومیدانی‌کاران مرد و زن را به خود اختصاص دادند.

اعلام اسامی 11 نامزد بهترین دو و میدانی کار زن جهان در سال 2019

اعلام اسامی 11 نامزد بهترین دو و میدانی کار زن جهان در سال 2019

فدراسیون جهانی دو و میدانی اسامی 11 نامزد دریافت عنوان بهترین ورزشکار زن جهان در سال 2019 را معرفی کرد.

نامزدهای بهترین ورزشکار مرد سال 2019 معرفی شدند

نامزدهای بهترین ورزشکار مرد سال 2019 معرفی شدند

فدراسیون جهانی دو و میدانی اسامی 11 نامزد دریافت عنوان بهترین ورزشکار مرد جهان در سال 2019 را اعلام کرد.