اخبار خارجی

سومی حدادی در دایموند لیگ استکهلم/ سامبا باز هم رکورد 400 متر با مانع آسیا را شکست/ تفتیان قهرمان حاشیه ای 100 متر

سومی حدادی در دایموند لیگ استکهلم/ سامبا باز هم رکورد 400 متر با مانع آسیا را شکست/ تفتیان قهرمان حاشیه ای 100 متر
تحلیلی بر مسابقات دایموند لیگ استکهلم

سومی حدادی در دایموند لیگ استکهلم/ سامبا باز هم رکورد 400 متر با مانع آسیا را شکست/ تفتیان قهرمان حاشیه ای 100 متر

حسن تفتیان در مسابقات حاشیه ای دایموند لیگ استکهلم قهرمان شد، احسان حدادی به مقام سومی رسید و عبدالرحمان سامبا بار دیگر رکورد 400 متر با مانع آسیا را شکست.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی و به نقل از سایت فدراسیون جهانی، روز گذشته در مرحله ی ششم از مسابقات دایموند لیگ که با عنوان "باهاس گالان" در استکهلم، پایتخت سوئد برگزار شد حسن تفتیان درمسابقه 100 متر حاشیه ای دایموند لیگ در رقابتی نفس گیر موفق شد با 10.07 ثانیه قهرمان این رقابت ها شود و بهترین نتیجه ی فصل را از آن خود کند. پس از وی "یوشیهیده کیریو" از ژاپن با 10.15 ثانیه ضمن به ثبت رساندن بهترین نتیجه ی فصل به نایب قهرمانی رسید، "گاوین اسملیه" از کانادا نیز با 10.17 ثانیه سوم شد.

احسان حدادی، دیگر نماینده ی ایران در این مرحله از مسابقات دایموند لیگ در رقابت با قهرمانان دیسک جهان و المپیک با بهترین پرتاب 67.68 متری سوم شد. حدادی در پرتاب های اول خود 63.27 متر پرتاب کرد، پس از آن در دومین پرتاب خود 67.68متر را ثبت نمود. حدادی در پرتاب سوم خود مرتکب خطا شد و پرتاب چهارم را 66.39 متر پرتاب کرد. پس از آن پرتاب پنجم خطا اعلام شد و پرتاب ششم وی با 64.30 متر همراه بود. بدین ترتیب وی با دومین و بهترین پرتاب خود (67.68متر) به مقام سومی رسید. "فدریک داکرز" جاماییکایی با بهترین پرتاب 69.67 متر به قهرمانی رسید. وی که از شش پرتاب خود در سه پرتاب مرتکب خطا شد، پرتاب اول خود را با 68.15 مترآغاز کرد، پرتاب دوم با 69.67متر همراه بود و پس از آن در پرتاب سوم مرتکب خطا شد. در پرتاب چهارم 66.01 متر پرتاب کرد و سپس در پرتاب های پنجم و ششم نیزمرتکب خطا شد. "آندریوس گودزیوس" از لیتوانی نیز در پرتاب های اول تا چهارم خود به ترتیب 67.64متر، 69.59متر، 67.08متر پرتاب کرد، سپس او هم در پرتاب پنجم خود مرتکب خطا شد و در پرتاب ششم 67.77متررا ثبت کرد تا با دومین و بهترین پرتاب خود (69.59متر) نایب قهرمان این دوره از رقابت ها شود.

در 400 متر با مانع مردان، این "عبدالرحمان سامبا" از قطر بود که بار دیگر با نمایش خیره کننده ی خود قهرمان این رقابت ها شد و رکورد مسابقات و آسیا را جا به جا کرد. سامبای 22 ساله با دویدن در 47.41 ثانیه نه تنها رکورد مسابقات دایموند لیگ و مسابقات دایموند لیگ استکهلم را جا به جا کرد بلکه رکورد آسیا را نیز که پیش از این با 47.48 ثانیه توسط وی در مسابقات دایموند لیگ رم ثبت شده بود، شکست. پس از وی "کارستن وارهلم" نروژی، قهرمان جهان، لیگ های الماس رم و اسلو که این روزها در مسابقات دایموند لیگ در تعقیب سامبا مقام نایب قهرمانی را در اختیار دارد با زمان 47.81 ثانیه پس از سامبا دوم شد و به نایب قهرمانی رسید و با یک صدم ثانیه سریع تر از رکورد ملی پیشین، رکورد ملی جدیدی را برای نروژ به ثبت رساند.

سامبا در خصوص این قهرمانی گفت: «من دنبال نتیجه ای بزرگ بودم که امروز آن را به دست آوردم. از اینکه رکورد مسابقات را شکستم و رکورد شخصی خودم را ارتقا دادم بسیار خوشحالم. اکنون به تمرینات باز می گردم و خود را برای دایموند لیگ پاریس که احتمالا در آن شرکت خواهم کرد آماده می کنم.»

وارهلم نیز گفت: «من امروز پا به پای سامبا دویدم و تمام مسیر در تعقیب او بودم اما او مرد بهتر پیست بود، هرچند من از عملکرد خود راضی هستم.»

در 100 متر با مانع زنان، "برایانا مک نیل" از آمریکا، قهرمان المپیک 2016 برزیل، با 12.38 ثانیه ضمن کسب بهترین نتیجه ی سال در رنکینگ جهانی، رکورد مسابقات دایموند لیگ استکهلم را شکست و به قهرمانی رسید. پس از وی، "دنیل ویلیامز" از جاماییکا با 12.48 ثانیه ضمن ارتقا رکورد شخصی به نایب قهرمانی دست یافت و "آلینا تالای" از بلاروس نیز با 12.55 ثانیه سوم شد.

در ادامه ی رقابت ها در 5000 متر مردان، "سلمون بارگا" از اتیوپی با زمان 13:04.05 دقیقه ضمن اول شدن در رنکینگ جهانی سال جاری قهرمان شد، پس از وی، "بیرهانو بالو" از برونئی با 13:04.25 رکورد شخصی خود را بهبود بخشید و دوم شد و "آبادی حدیث" اتیوپیایی نیز با 13:06.76 دقیقه ضمن ثبت بهترین نتیجه ی شخصی به مقام سومی بسنده کرد.

در 200 متر مردان بار دیگر "رامیل "گولیف" از ترکیه به قهرمانی این رقابت ها رسید. "گولیف" با زمان 19.92 ثانیه اول شد، "آرون براون" کانادایی با 20.07 ثانیه دوم و "لوکسولو آدامز"از روسیه با 20.36 ثانیه سوم شدند.

در 1500 متر زنان نیز "گوداف سگای" از اتیوپی با 3:57.64 دقیقه ضمن شکستن رکورد مسابقات دایموند لیگ استکهلم، رکورد شخصی خود را ارتقا داد و به قهرمانی رسید. "لورا موییر" از انگلستان با 3:58.53 دقیقه ضمن کسب بهترین نتیجه ی فصل دوم و "ربابه ارافی" از مراکش با 4:00.28 دقیقه سوم شدند.

در ماده های میدانی مسابقات دایموند لیگ استکهلم در پرش طول مردان که در واقع رقابتی نفس گیر میان "لوو مانیونگا" قهرمان جهان و "خوان میگل اچه باریا" جوان بود، "مانوئل اچه باریا" کوبایی، پدیده ی نو پرش طول جهان، با پرش خیره کننده ی 8.83 متر به قهرمانی این دوره از رقابت ها رسید که تعجب همگان را بر انگیخت اما گفتنی است با توجه به باد موافق 2.1متر بر ثانیه، این رکورد به عنوان رکورد شکسته شده ثبت نخواهد شد. پس از وی "جف هندرسن" از آمریکا که تا پرش پنجم از اچه باریا پیش بود با بهترین پرش 8.39 متری به نایب قهرمانی رسید و "لووو مانیونگا" که در دایموند لیگ رم با غلبه بر اچه باریا با 8.58 متر قهرمان شده بود، 8.25 متر پرید و سوم شد.

 

در پرش با نیزه ی مردان که مثل همیشه دوئل بین دو پرنده ی بزرگ دنیا "آرماند موندو دوپلانتیس" و "سم کندریکس" بود، "دوپلانتیس" سوئدی با پرش موفق از مانع 5.86 متری به قهرمانی رسید. پس از وی، "کندریکس"، قهرمان جهان با عبور موفق از مانع 5.81 متری به نایب قهرمانی رسید. "پیوتر لیسک" لهستانی نیز با پرش موفقیت از مانع 5.76 متری سوم شد.

پرش طول زنان با قهرمانی "لورین اوگن" انگلیسی همراه بود. "اوگن" با پرش 6.85 متری ضمن کسب این عنوان بهترین نتیجه ی فصل را نیز به نام خود ثبت کرد. "مالایکا میهامبو" از آلمان با 6.85 متر و خطای بیشتر نسبت به اوگن در جایگاه دوم ایستاد و "کریستابل نِتِی" از کانادا با 6.83 متر به مقام سومی رسید.

در پرش ارتفاع زنان، "ماریا لاسیتسکن"، قهرمان جهان  با پرش از مانع 2.00 متری و سه خطا در پرش از مانع 2.02 متری عنوان قهرمانی این رقابت ها را به دست آورد. "میرلا دمیروا" از بلغارستان با 2.00 متر و خطای بیشتر نسبت به لاسیتسکن دوم شد و "اریکا کینسِی" سوئدی نیز با پرش از مانع 1.94 متری در جایگاه سوم ایستاد.  

در انتها نیز، در پرش با نیزه ی زنان، "سندی موریس" آمریکایی با پرش موفق از مانع 4.86 متری رکورد مسابقات دایموند لیگ استکهلم را شکست و به پیروزی رسید. "آنجلیکا بنگتسون" با 4.65 متر بهترین نتیجه ی فصل را به ثبت رساند و به نایب قهرمانی رسید و پس از وی، "مارینا کیلیپکو" با 4.45 متر از اوکراین به مقام سومی رسید و بهترین نتیجه ی فصل را به دست آورد.

مرحله ی بعدی مسابقات دایموند لیگ 9 تیر در پاریس فرانسه برگزار می شود. احسان حدادی نماینده شایسته ی کشورمان در این مسابقات حضور خواهد داشت.

 

* ترجمه: شیرین آقایی

نتایج کلی مسابقات دایموند لیگ استکهلم
حجم فایل : 265 کیلوبایت

1

2

3

4

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

«ساموئل تفرا» اتیوپیایی رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را جا به جا کرد.

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

در نشست اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

دکتر صالحی امیری در جلسه اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک از رییس فدراسیون دو و میدانی به واسطه برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی قدردانی کرد.

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران پرداخت شد.