اخبار خارجی

قهرمانی کلمن در 100متر/ وارهلم رکورد 400 متر با مانع اروپا را به دست آورد

قهرمانی کلمن در 100متر/ وارهلم رکورد 400 متر با مانع اروپا را به دست آورد

قهرمانی کلمن در 100متر/ وارهلم رکورد 400 متر با مانع اروپا را به دست آورد

ششمین مرحله از مسابقات دایموند لیگ در اسلو، پایتخت نروژ برگزار شد که در مهم ترین رقابت ها، «کریستین کلمن» آمریکایی موفق شد بهترین نتیجه ی سال در 100 متر مردان را از «نوح لایلز» پس بگیرد و آن را به نام خود ثبت کند.

 

به گزارش روابط عمومی و به نقل از سایت رسمی فدراسیون جهانی، ششمین مرحله از مسابقات دایموند لیگ با حضور برترین دو و میدانی کاران جهان در استادیوم «بیسلت» اسلو، پایتخت نروژ برگزار شد و در یکی از مهم ترین رقابت ها  و در 400 متر با مانع مردان که در غیاب «عبد الرحمان سامبا»، رکورددار حال حاضر این ماده در جهان برگزار می شد، «کارستن وارهلم»، قهرمان جهان از نروژ در حالی که تا مانع ششم رقابت تنگاتنگی با «کایرون مک مستر» قهرمان دایموند لیگ داشت موفق شد در نمایشی خیره کننده از وی پیشی بگیرد و با زمان 47.33 ثانیه به مقام قهرمانی دست یابد و ضمن جا به جا کردن رکورد این ماده در اروپا، رکورد ملی و رکورد مسابقات دایموند لیگ نروژ را نیز به نام خود ثبت کند. پس از وی «توماس بار» با 49.11 ثانیه ضمن دست یابی به عنوان نایب قهرمانی، بهترین نتیجه ی فصل را از آن خود کرد. «کایرون مک مستر» از بریتیش ویرجین آیلندز نیز با زمان 49.12 ثانیه و یک صدم ثانیه اختلاف با توماس بار، به مقام سوم دست یافت و بهترین نتیجه ی فصل را برای خود ثبت کرد. 
 

و اما از مهم ترین رقابت های دایموند لیگ اسلو می توان به 100 متر مردان اشاره کرد که با عملکرد حیرت انگیز «کریستین کلمن» همراه بود. در این رقابت ها، کلمن، قهرمان حال حاضرمسابقات دایموند لیگ از همان ابتدا کنترل مسابقه را در دست گرفته بود و در عملکردی سریع و طبق گفته ی خود "زمانی بسیار خوب" با 9.85 ثانیه قهرمان شد و بهترین نتیجه ی سال را که با رقیب هموطن خود «نوح لایلز» به صورت شریکی به دست آورده بود از وی ربود تا با "سومین زمان سریع خود" به تنهایی در صدر بهترین دونده ی 100 متر مردان در رنکینگ جهانی قرار بگیرد. پس از او، «ژنیه ژیه» از کشور چین با 10.01 ثانیه نایب قهرمان شد و بهترین نتیجه ی فصل خود را رقم زد و «مایکل راجرز» آمریکایی نیز با 10.04 ثانیه به مقام سوم دست یافت. 
 در 3000 متر مردان نیز «سلمون بارگا» اتیوپیایی با 19 سال سن، عنوان قهرمانی این ماده را از آن خود کرد. در ابتدای این رقابت، این «جوشوا چپتگی» اوگاندایی بود که پیش از همه می دوید و بارگا نیز تا مسافت یک کیلومتری مسابقه با قرار گرفتن در جایگاه سوم مقام سوم رقابت تنگاتنگی با گروه راس داشت، اما پس از طی شدن نیمی از مسیر مسابقه، از دونده ی دوم جلو زد و در آخر با پیشی گرفتن از چپتگی با 7:32.17 دقیقه به مقام نخست دست یافت و به صدر فهرست بهترین های این ماده در سال جاری (تا به اکنون) راه یافت و رکورد ملی این ماده را نیز جا به جا کرد. پس از وی «جوشوا چپتگی» اوگاندایی با 7:33.26 دقیقه نایب قهرمان شد و بهترین نتیجه ی شخصی خود را به دست آورد. «کیپکوریر کیملی» از کنیا نیز با 7:34.85 دقیقه به مقام سوم رقابت ها دست یافت. 

در دیگر رقابت های مهم دایموند لیگ اسلو و در 3000 متر با مانع زنان، «نورا جروتو» موفق شد در نمایشی تماشایی به عصر قهرمانی و یکه تازی «بئاتریس چپکوئچ»، رکورددار جهانی این ماده پایان دهد و با 9:03.71 دقیقه ضمن دست یابی به عنوان قهرمانی رقابت ها بهترین رکورد جهان در سال جاری را به نام خود ثبت و رکورد مسابقات دایموند لیگ اسلو را نیز جا به جا کند. پس از وی «بئاتریس چپکوئچ» که آخرین شکست خود را بیش از یک سال پیش در دایموند لیگ رم تجربه کرده بود و تا این رقابت ها قهرمان بلامنازع این ماده به شمار می رفت، با نتیجه ی 9:04.30 دقیقه دوم شد تا یکی از غم انگیزترین رقابت های دایموند لیگ خود را تجربه کند. «هایوین کینگ» از کنیا نیز با زمان 9:07.56 دقیقه به مقام سومی بسنده کرد. 
 

در دیگر رقابت های زنان و در پرش ارتفاع، «ماریا لاسیتسکنی» توانست با دو خطا و یک عبور موفق از مانع 2.01 متری قهرمان رقابت ها شود و بهترین نتیجه ی سال در رنکینگ جهانی را از آن خود کند. پس از وی «اریکا کینسی» از سوئد با یک پرش موفق از مانع 1.096 متری به عنوان نایب قهرمانی رسید و «میرلا دمیروا» با سه عبور موفقیت آمیز از مانع 1.94 متری به مقام سوم دست یافت. 
در پرش سه گام زنان نیز، «کاترینا ایبارگن» بار دیگر ثابت کرد قهرمان بلامنازع این ماده به شمار می آید. این پرنده ی طول کلمبیایی با پنجمین و بهترین پرش خود به طول 14.19 متر ضمن دست یابی به عنوان قهرمانی بهترین نتیجه ی سال در رنکینگ جهانی را نیز به نام خود ثبت کرد. پس از او، «کتورا اورجی» از آمریکا به دومین و بهترین پرش 14.53 متری خود نایب قهرمان شد و «شانیه کا ریکتز» جاماییکایی نیز با ششمین و بهترین پرش خود به طول 14.41 متر به مقام سوم رسید. 

 

مرحله ی بعدی مسابقات دایموند لیگ 26 خرداد در شهر رباط مراکش پیگیری خواهد شد.

تعویق مسابقات دو صحرانوردی قهرمانی آسیا در هنگ‌کنگ

از ابتلای ورزشکاران دو و میدانی به ویروس کرونا پیشگیری شد؛

تعویق مسابقات دو صحرانوردی قهرمانی آسیا در هنگ‌کنگ

کنفدراسیون دو و میدانی آسیا مسابقات دو صحرانوردی قهرمانی آسیا در هنگ‌کنگ را برای پیشگیری از ابتلای ورزشکاران به ویروس کرونا به تعویق انداخت.

مسابقات دو و میدانی داخل سالن قهرمانی آسیا لغو شد

مسابقات دو و میدانی داخل سالن قهرمانی آسیا لغو شد

کنفدراسیون دو و میدانی آسیا در پی شیوع ویروس کشنده کرونا در کشور چین، برگزاری مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا را منتفی کرد.

معرفی برترین دوومیدانی‌کاران سال ۲۰۱۹ جهان

معرفی برترین دوومیدانی‌کاران سال ۲۰۱۹ جهان

مراسم معرفی برترین‌های دوومیدانی جهان در سال ۲۰۱۹ شب گذشته در موناکو برگزار شد و «الیود کیپچوگه» و «دالیلاه محمد» عنوان برترین دوومیدانی‌کاران مرد و زن را به خود اختصاص دادند.