اخبار خارجی

متمم قانون جدید فدراسیون جهانی دو و میدانی در خصوص تغییر ملیت ورزشکاران

متمم قانون جدید فدراسیون جهانی دو و میدانی در خصوص تغییر ملیت ورزشکاران

متمم قانون جدید فدراسیون جهانی دو و میدانی در خصوص تغییر ملیت ورزشکاران

متمم قانون تغییر ملیت ورزشکاران در فدراسیون جهانی دو و میدانی تصویب شد.

 

فدراسیون جهانی دو و میدانی در پی تصویب قانون جدیدی که در پی آن ورزشکارانی که قصد به عضویت درآمدن فدراسیون کشور دیگر را دارند  و‌ ملیت خود را تغییر می‌دهند بررسی‌های کاملی را به عمل آورده است. متمم این قانون به این شکل است که ورزشکاران می بایست سه سال صبر کنند تا  بررسی‌های لازم انجام شود. گفتنی است در طول این سه سال می بایست مدارک و شواهد لازم مبنی بر اعطای حقوق شهروندی کامل از سوی کشوری که ورزشکار قصد انتقال به آن را دارد، فراهم گردد.

تا کنون انجمن بررسی ملیت فدراسیون جهانی، ۱۴ درخواست عضویت کامل را دریافت کرده که در حال بررسی از سوی این انجمن هستند.

طبق این قانون هیچ ورزشکار کمتر از ۲۰ سالی نمی‌تواند به عضویت کشور دیگر درآید.

سباستین کو، رییس فدراسیون جهانی دوومیدانی در خصوص این قانون اظهار داشت:« به منظور حفاظت ورزشکاران از هرگونه سوء استفاده احتمالی، این قانون برای اهداف جزیی و دقیق تر به روز رسانی می‌شود.»

فدراسیون جهانی از چندی پیش دغدغه ی ورزشکاران آفریقایی را در این خصوص داشته است. به عنوان مثال ورزشکارانی از کشور کنیا که مهد پرورش استعدادهای بی شمار در دو استقامت ونیمه استقامت است به عضویت فدراسیون دیگر کشورها به خصوص کشورهای عربی در می‌آیند. فدراسیون جهانی نگران این است که این ورزشکاران به دلیل حضور در مسابقات بین‌المللی و دریافت درآمدهای بالا، ملیت خود را تغییر دهند و به کشورهای دیگر منتقل شوند.

پیرو نقل و انتقال ورزشکاران و حضور آن ها در مجامع بین‌المللی، می‌توان به مسابقات قهرمانی دو و میدانی ۲۰۱۶ اروپا در آمستردام هلند اشاره کرد که شاهد ورزشکاران مدال آور بسیاری با ملیت‌های آفریقایی بود. به عنوان مثال کشور ترکیه بیشترین مدال‌ها را از آن خود کرد، این در حالی بود که بیشترین ورزشکاران این تیم را 7 کنیایی، ۲ جاماییکایی، ۱ ورزشکار از اتیوپی و آفریقای جنوبی، یک ورزشکار از آذربایجان و یک ورزشکار اوکراینی تشکیل می دادند.

قهرمانی کلمن در 100متر/ وارهلم رکورد 400 متر با مانع اروپا را به دست آورد

قهرمانی کلمن در 100متر/ وارهلم رکورد 400 متر با مانع اروپا را به دست آورد

ششمین مرحله از مسابقات دایموند لیگ در اسلو، پایتخت نروژ برگزار شد که در مهم ترین رقابت ها، «کریستین کلمن» آمریکایی موفق شد بهترین نتیجه ی سال در 100 متر مردان را از «نوح لایلز» پس بگیرد و آن را به نام خود ثبت کند.

طلای ۸۰۰ متر به مرادی رسید، مهردلان و درزاده چهارم شدند

مرحله پایانی مسابقات دو و میدانی جایزه بزرگ آسیا(چین ۲۰۱۹)

طلای ۸۰۰ متر به مرادی رسید، مهردلان و درزاده چهارم شدند

در مرحله پایانی مسابقات دو‌و میدانی جایزه بزرگ آسیا نمایندگان ایران به یک مدال طلا و‌ دو ‌مقام چهارمی رسیدند.

مرادی طلا گرفت، مهردلان برنز/ درزاده به چهارمی بسنده کرد 1398/03/14

مسابقات دو‌و‌میدانی جایزه بزرگ آسیا (چین2019)

مرادی طلا گرفت، مهردلان برنز/ درزاده به چهارمی بسنده کرد

در مرحله نخست مسابقات دو و میدانی جایزه بزرگ آسیا (چین 2019) نمایندگان دو و میدانی ایران به یک مدال،یک برنز و یک مقام چهارمی دست یافتند.