اخبار خارجی

نایب قهرمانی حدادی در دایموند لیگ اسلو/ سامبا بار دیگر قهرمان 400 متربا مانع شد

نایب قهرمانی حدادی در دایموند لیگ اسلو/ سامبا بار دیگر قهرمان 400 متربا مانع شد
تحلیلی بر مسابقات دایموند لیگ اُسلو

نایب قهرمانی حدادی در دایموند لیگ اسلو/ سامبا بار دیگر قهرمان 400 متربا مانع شد

مسابقات دایموند لیگ اُسلو با نایب قهرمانی حدادی و یکه تازی سامبا در 400 متر با مانع به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی و به نقل از سایت فدراسیون جهانی، مسابقات دایموند لیگ اسلو با نام "بیسلت گیمز" در اسلو، پاتخت نروژ برگزار شد و در پی آن در مهم ترین رقابت ها، احسان حدادی، پرتابگر طلایی دیسک ایران و آسیا در رقابتی تنگاتنگ با "آندریوس گودزیوس" از لیتوانی و دیگر قهرمانان دیسک جهان و المپیک با 67.55 متر به نایب قهرمانی رسید. حدادی در پرتاب اول خود که طبق گفته ی گزارشگر مسابقه "با چرخشی عالی" همراه بود 65.41 متر پرتاب کرد و در پرتاب دوم که منجر به نایب قهرمانی وی گردید 67.55 متر ثبت نمود. وی در پرتاب های سوم و چهارم به ترتیب 65.75 متر و 66.17 متر پرتاب کرد و پرتاب های پنجم و ششم خطا اعلام شد. بدین ترتیب احسان حدادی با 67.55 متر پس از "گودزیوس" به عنوان نایب قهرمانی این رقابت ها رسید.

"آندریوس گودزیوس" از لیتوانی با 69.04 متر انتقام شکست به داکرز را گرفت و قهرمان این دوره از رقابت ها شد. "دانیل استال" سوئدی نیز با 67.04 متر به مقام سومی بسنده کرد.

در دیگر رقابت ها، در 400 متر با مانع، "عبدالرحمان سامبا" از قطر موفق شد از عنوان قهرمانی خود در مسابقات دایموند لیگ دوحه و رم دفاع کرده و بار دیگر به قهرمانی در این ماده دست یابد. سامبا در تمام طول مسابقه رقابت دوشادوشی با "وارهولم" نروژی داشت که در دور آخر با پیشی گرفتن از او توانست در زمان 47.60 ثانیه اول شود و رکورد مسابقات دایموند لیگ اسلو را جه به جا کند. پس از وی "کارستن وارهولم"، قهرمان جهان که فرصت این را داشت تا در جمع هموطنان خود به عنوان قهرمانی برسد با زمان 48.22 ثانیه این فرصت را از دست داد و نایب قهرمان شد، "یاسمانی کوپلو" از ترکیه نیز با 48.54 ثانیه سوم شد.

سامبا در خصوص این قهرمانی گفت: «نمی توانم بگویم که وقتی از مانع آخر عبور کردم از اول شدن خود مطمئن بودم اما من وقتی به انتهای مسابقه می رسم استقامتم بیشتر و بهتر می شود. از زندگی خود لذت می برم و امیدوارم در دایموند لیگ استکهلم هم بتوانم سریع بدوم.»

در پرش ارتفاع مردان "عیسی معتز برشم"، قهرمان جهان، بار دیگر بی رقیب بودن خود را ثابت کرد و با پرش های حیرت انگیز خود از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد. برشم درحالی که در پرش از مانع 2.40 متری ناکام ماند با بهترین پرش که 2.36 متر بود به عنوان قهرمانی رسید. پس از وی، "دنیل لیسنکو"، قهرمان مسابقات جهانی داخل سالن بیرمنگام" با سه خطا در پرش 2.36 متری با 2.33 متر نایب قهرمان شد و "دونالد توماس" باهامایی با سه خطا در پرش از مانع 2.33 متری با یک پرش موفقیت آمیز از مانع 2.25 متری به مقام سوم رسید.

در پرتاب نیزه ی زنان دایموند لیگ اسلو، "تاتسیانا خالادوویچ" از بلغارستان در رقابتی نفس گیر و هیجان انگیز، با بهترین پرتاب 67.47 متر ضمن بهبود رکورد شخصی و ثبت رکورد ملی، مسابقه باخته را به برد تبدیل کرد و عنوان قهرمانی در این رقابت ها را به دست آورد. پس از وی "هوی هوی لیو" از چین که تا پیش از پرتاب آخر خالادوویچ عنوان قهرمانی را در اختیار داشت پس از پرتاب آخر پرتابگر بلغاری و ثبت رکورد  67.47 متر، امید خود را برای قهرمانی از دست داد و  با 65.11 متر به نایب قهرمانی رسید. "نیکولا اوگرودنیکووا" از چک نیز با 61.56 متر سوم شد.

"خالادوویچ در انتها گفت: «انتظار چنین نتیجه ای را نداشتم، می دانستم آماده ام اما نه برای چنین نتیجه ای.»

در پرتاب وزنه ی مردان دایوند لیگ اسلو رقابتی تنگاتنگ بین "تامس والش" و "رایان کروزر" بود که با قهرمانی "تامس والش" به پایان رسید. "تامس والش" در پرتاب های اول تا پنجم به ترتیب 21.91 متر، 21.35 متر، 21.79 متر، 21.88 متر، 21.72 متر را به ثبت رساند. این در حالی بود که "کروزر" در پنجمین پرتاب خود 22.21 متر را ثبت کرد و قهرمانی را برای خود مسجل کرده بود اما تامس والش مانند همیشه نشان داد که برای پیروزی به میدان آمده است. وی در ششمین و آخرین پرتاب خود 22.29 متر پرتاب کرد تا قهرمان این دوره از رقابت های لیگ الماس اسلو شود. پس از وی "کروزر" امریکایی در پرتاب ششم مرتکب خطا شد و با همان 22.21 متر به عنوان بهترین پرتاب خود به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. "دارل هیل" آمریکایی با 21.20 متر به مقام سومی رسید.

پرش با نیزه ی زنان با قهرمانی "موریس" آمریکایی همراه بود. "سندی "موریس"، قهرمان داخل سالن جهان، با پرش از مانع 4.81 متری قهرمان شد، "آنژلیکا سیدوروا" با 4.71 متر و ثبت بهترین نتیجه ی فصل دوم و "آنجلیکا بنگتسون" از سوئد با 4.61 متر سوم شدند.

قهرمانی و نایب قهرمانی در 400 متر با مانع زنان به دوندگانی از آمریکا رسید. "دلیله محمد"، قهرمان المپیک، با دویدن در زمان 53.65ثانیه ضمن ثبت بهترین نتیجه ی فصل قهرمان شد، "شمیر لیتل" با 53.94 ثانیه و ثبت بهترین نتیجه ی فصل نایب قهرمان و "سیج واتسون" از کانادا با 54.55 ثانیه و ثبت بهترین نتیجه ی فصل سوم شدند. "آمالی ایوئل" از نروژ ضمن رسیدن به مقام ششم رکورد ملی را جا به جا کرد.

در 100 متر زنان، "موریل آهوره" از ساحل عاج با 10.91 ثانیه اول شد، "دینا آشر اسمیت" از انگلستان با 10.92 ثانیه رکورد ملی را جا به جا کرد و ضمن ارتقا رکورد شخصی دوم شد. "میشل لی آهیه" از تیرینیداد و توباگو با 11.06 ثانیه سوم شد و بهترین نتیجه ی فصل را به دست آورد.

200 متر مردان با قهرمانی "رمیل گولیف" به پایان رسید. "گولیف"، قهرمان جهان با ثبت 19.90 ثانیه ضمن رسیدن به قهرمانی و ثبت بهترین نتیجه ی فصل با دیگر ثابت کرد که قهرمانی وی در سال گذشته اتفاقی نبوده است. "آرون براون" کانادایی با 19.98 ثانیه رکورد شخصی خود را ارتقا داد و به نایب قهرمانی رسید. "جریم ریچاردز" از تیرینیداد و توباگو 20.19 ثانیه به مقام سومی این رقابت ها دست پیدا کرد.

رقابت های لیگ الماس سوئد، فردا 20 خرداد در استکهلم سوئد برگزار خواهد شد. احسان حدادی در پرتاب دیسک و حسن تفتیان در 100 متر نمایندگان ایران در این دوره از مسابقات دایموند لیگ خواهند بود.   

 

 

نتایج کلی مسابقات دایموند لیگ اسلو
حجم فایل : 280 کیلوبایت

1

2

3

4

5

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

«ساموئل تفرا» اتیوپیایی رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را جا به جا کرد.

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

در نشست اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

دکتر صالحی امیری در جلسه اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک از رییس فدراسیون دو و میدانی به واسطه برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی قدردانی کرد.

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران پرداخت شد.