اخبار خارجی

کسب مقام سومی حدادی در پرتاب دیسک/"سامبا" رکورد 400 متر با مانع آسیا را شکست

کسب مقام سومی حدادی در پرتاب دیسک/"سامبا" رکورد 400 متر با مانع آسیا را شکست
تحلیلی بر رقابت‌های دایموند لیگ رُم

کسب مقام سومی حدادی در پرتاب دیسک/"سامبا" رکورد 400 متر با مانع آسیا را شکست

در مسابقات لیگ الماس (دایموند لیگ) رم ایتالیا احسان حدادی در پرتاب دیسک سوم شد و عبدالرحمان سامبا رکورد دو 400 متر با مانع آسیا را جا به جا کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی و به نقل از سایت فدراسیون جهانی، مسابقات لیگ الماس (دایموند لیگ) رم با عنوان "گلدن گالا" پنج شنبه شب در استادیوم المپیک رم، پایتخت ایتالیا برگزار شد که در مهم ترین رقابت ها، احسان حدادی، پرتابگر طلایی دیسک ایران و آسیا در رقابت با قهرمانان پرتاب دیسک المپیک و جهان موفق شد با 65.93 متر به مقام سومی دست یابد. در همین راستا، "فدریک داکرز" که با 69.83 متر بهترین نتیجه ی سال را در رنکینگ جهانی در اختیار دارد، با 68.51 متر قهرمان و"گودزیوس آندریوس" از لیتوانی با 68.17 متر و نایب قهرمان شدند. این در حالی  است که "دنیل استال" سوئدی با 64.84 متر پس از حدادی در جایگاه چهارم ایستاد و پس از وی، "روبرت هارتینگ" آلمانی و "فینلی میسون" از آمریکا به ترتیب با 64.64 متر و 64.17 متر و ثبت بهترین نتیجه ی فصل مقام های پنجم و ششم را از آن خود کردند. گفتنی است، "پیوتر مالاچفسکی" از لهستان نیزبا 63.95 متر ضمن ثبت بهترین نتیجه ی فصل در جایگاه نهم ایستاد.

دیگر اتفاق مهم در این رقابت ها شکسته شدن رکورد آسیا در دو 400 متر با مانع بود که توسط "عبدالرحمان سامبا" از کشور قطر رقم خورد. سامبا که در لیگ الماس دوحه 47.57 ثانیه دوید در مسابقه پنج شنبه شب موفق شد با 47.48 ثانیه، نه تنها رکورد دایموند لیگ و لیگ الماس رم را جا به جا کند، بلکه با ثبت بهترین نتیجه ی شخصی رکورد جدیدی را در آسیا ثبت نمود.

پس از سامبا، "کارستن وارهلم" از نروژ که در ماه فوریه در تامپره فنلاند رکورد 300 متر فضای باز جهان را شکست، توانست برای نخستین بار در مرز 47 ثانیه دویده و با ثبت 47.82 ثانیه ضمن ارتقا رکورد شخصی، رکورد ملی را نیز جا به جا کند.
"سامبا" در خصوص رقابت خود و کسب مقام قهرمانی گفت: «بسیار احساس خوبی است که توانستم نه تنها رکورد خود را بهبود ببخشم و رکورد دایموند لیگ و لیگ الماس رم و رکورد ملی را جا به جا کنم، بلکه توانستم رکورد آسیا را هم بشکنم. امیدوارم همه ی مسابقات مانند این مسابقه باشد.»

در دو 100 متر مردان این رقابت ها "رونی بیکر" بود که موفق شد با زمان 9.93 ثانیه ضمن بهبود رکورد شخصی، بهترین نتیجه ی سال در رنکینگ جهانی را به نام خود ثبت کند. پس از وی "جیمی ویکات" از فرانسه با 10.02 ثانیه دوم و "تورتو فیلیپو" از ایتالیا با 10.04 ثانیه سوم شدند. شایان ذکر است، "کریستین کلمن"، که در لیگ الماس یوجین با 9.84 ثانیه دوم شده بود در پیست، کند و آهسته ظاهر شد ودست آخر با 10.06 ثانیه و ثبت بهترین نتیجه ی فصل در جایگاه چهارم ایستاد. "آکانی سیمبینه"، قهرمان مسابقات کشورهای مشترک المنافع نیز با دو ثانیه اختلاف با کلمن و زمان 10.06 ثانیه پنجم شد. بدین ترتیب "رونی بیکر" با پیشی گرفتن دوباره از"کریستین کلمن" توانست اتفاق مهم دیگری را در دوران "پسا بولت" در دو سرعت رقم بزند.

در ادامه، 3000 متر با مانع زنان با قهرمانی "هیوین کینگ" همراه بود. این دونده ی کنیایی موفق شد با ثبت زمان 9.04.96 ثانیه و ثبت بهترین نتیجه ی سال و رکورد مسابقات لیگ الماس رم به قهرمانی دست یابد. پس از وی دو هموطنش "سلیفین چسپل" و "نوراه جروتو" به ترتیب با زمان های 9:05.14 و 9:07.17 ثانیه و ثبت بهترین نتیجه ی فصل درجایگاه های دوم و سوم ایستادند.

در 800 متر مردان نیز سه دونده ی کنیایی جایگاه های اول تا سوم را از آن خود کردند. "ویکلیف کینیامال" با 1:44.65 دقیقه قهرمان شد. این در حالی است که 500 متر اول را "سوم برام" هلندی پیش بود اما وی نتوانست مسابقه را به اتمام برساند و در ادامه "کینیامال"، قهرمان مسابقات کشورهای مشترک المنافع"،  با پیشی گرفتن از سایر دوندگان در 10 دقیقه ی آخر، به پیروزی رسید. پس از وی ، "چریوت روتیچ" با 1:44.74 دقیقه دوم و "جاناتان کیتیلیت" با 1:44.78 دقیقه سوم شدند.

1500 متر مردان با قهرمانی "تیموتی چریوت" همراه بود. دارنده ی مدال نقره ی جهان و قهرمان لیگ الماس شانگهای در 1500 متر با 3:31.22 دقیقه ضمن دست یابی به عنوان قهرمانی بهترین نتیجه ی سال را نیز از آن خود کرد. پس از وی، "موتونئی مانانگوی" از کشور کنیا با 3:33.79 دقیقه دوم شد و بهترین نتیجه ی فصل را به ثبت رساند. "ساموئل تفرا"، قهرمان داخل سالن جهان از اتیوپی نیز با 3:34.84 دقیقه جایگاه سوم را از آن خود کرد.

در ادامه رقابت ها با 400 متر مردان پیگیری شد که در آخر، "فرد کرلی" با 44.33 ثانیه و ثبت بهنترین نتیجه ی فصل قهرمان شد، پس از وی "عبدالله هارون" از قطر با 44.37 ثانیه و ثبت بهترین نتیجه ی فصل دوم و "پاول ددوو" از آمریکا با 44.58 ثانیه و ارتقا رکورد شخصی سوم شدند.

در پرش ارتفاع زنان، "ماریا لاسیتسکن"، قهرمان جهان، پرش خود را با مانع 1.97 متری آغاز کرد و پس از آن از مانع 2.02 متری پرید. سپس وی سه پرش ناموفق از مانع 2.04 متری داشت که سرانجام با همان پرش 2.02 متری پیروز این رقابت ها شد و به قهرمانی رسید. پس از وی، "میرلا دمیروا" از بلغارستان با 1.94 متر و ثبت بهترین نتیجه ی فصل دوم  شد و "النا والورتیگارا" از ایتالیا با 1.94 متر و خطای بیشتر نسبت به دمیروا به مقام سوم بسنده کرد.

در پرش با نیزه ی مردان، "سم کندریکس"، قهرمان جهان در سومین پرش خود 5.84 متر پرید. پس از آن وی در پرش از مانع 5.90 متر مرتکب خطا شد. بنابراین وی با 5.84 متر قهرمان این رقابت ها شد و بهترین نتیجه ی فصل را از آن خود کرد. پس از وی "پاول ووچیسچوفسکی"، قهرمان جهان در سال 2011 با عبور موفق از مانع 5.78 متری ضمن ثبت بهترین نتیجه ی فصل به مقام دوم رسید. "رافائل هولدزدپه" از آلمان نیز با یک عبور موفق از مانع 5.62 متری بهترین نتیجه ی فصل را به دست آورد و در جایگاه سوم ایستاد.

پرتاب دیسک زنان با ثبت رکورد لیگ الماس رم همراه بود. در این رقابت ها، "ساندرا پرکوویچ"، قهرمان جهان، المپیک و دایموند لیگ با پرتاب 68.93 متر به عنوان بهترین پرتاب از 6 پرتاب خود قهرمان شد و رکورد لیگ های الماس رم را که پیش از این تسوتانکا خریستووا با68.90 متر در سال 1986 به ثبت رسانده بود به نام خود ثبت کرد. پس از وی "جایمه پرس" از کوبا با 66.62 متر دوم شد و"دنیا کابایرو" کوبایی نیز با 63.48 متر به مقام سومی بسنده کرد.

 

* ترجمه: شیرین آقایی

 

فایل پی دی اف نتایج کامل مسابقات دایموند لیگ رم
حجم فایل : 243 کیلوبایت

1

2

3

4

5

6

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

تفرا رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را شکست

«ساموئل تفرا» اتیوپیایی رکورد جهانی 1500 متر داخل سالن را جا به جا کرد.

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

در نشست اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک

قدردانی رییس کمیته ملی المپیک از کیهانی

دکتر صالحی امیری در جلسه اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک از رییس فدراسیون دو و میدانی به واسطه برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی قدردانی کرد.

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران

پرداخت پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا

پاداش مدال آوران و مربیان بازی های آسیایی جاکارتا در جریان برگزاری گردهمایی خانواده بزرگ دو و میدانی ایران پرداخت شد.