اخبار داخلی

نگاهی به تاریخچه دو و میدانی ایران در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان

نگاهی به تاریخچه دو و میدانی ایران در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان

نگاهی به تاریخچه دو و میدانی ایران در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان

دو و میدانی ایران در طول 15 دوره برگزار شده مسابقات قهرمانی جوانان جهان به 1 مدال طلا و 1 نشان نقره دست یافته است.

 به گزارش روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی، رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان از امروز در شهر تمپر فنلاند آغاز می شود و تیم ملی دو و میدانی جوانان ایران نیز با ترکیب حسین رسولی، محمود منصوري (پرتاب دیسک)، میلاد ناصح جهانی(400 متر) و مهدی پیرجهان (400 متر بامانع) در این مسابقات حضور یافته است.

نخستین دوره رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی جوانان جهان سال 1986 در شهر آتن برگزار شد و تا سال 2016 که این مسابقات در بیدگوز لهستان پیگیری شد، در طول 16 دوره برگزاری این مسابقات، آمریکا با کسب 105 مدال طلا، 69 نقره و 55 نشان برنز در صدر جدول مدال آوران جهان قرار دارد.

دو و میدانی ایران از ابتدای آغاز مسابقات قهرمانی جوانان جهان تا کنون 16 ورزشکار را روانه این رقابت‌ها کرده است. نخستین نماینده ایران در سال 1992 به دهمین دوره مسابقات قهرمانی جوانان جهان در سئول کره جنوبی روانه شد اما حاصلی برای ایران نداشت تا ستاره بی چون و چرای پرتاب دیسک ایران و آسیا در سال 2004 عازم ایتالیا شود. احسان حدادی در رقابت با اُلگ پیروگ از روسیه و لاکا روجویک صربستانی با رکورد 62.00 متر بر بام پرتاب دیسک قهرمانی جوانان جهان ایستاد و مدال طلای این مسابقات را بر گردن آویخت.

درست 2 سال بعد در سال 2006 که یازدهمین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی جوانان جهان به میزبانی چینی ها برگزار شد، محمد صمیمی در ماده پرتاب دیسک برای ایران در بیجینگ مدال آوری کرد و توانست با رکورد 63.00 متر پس از مارکوس هانت استونیایی نایب قهرمان شود و به مدال نقره دست یابد.

طلسم مدال آوری دو و میدانی ایران در مسابقات قهرمانی جوانان جهان پس از کسب مدال نقره صمیمی آغاز شد و پس از آن نمایندگان کشورمان به مدال نرسیدند تا فدراسیون کنونی پس از پشتوانه سازی، در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا و رقابت‌های داخلی توانست 4  سهمیه کسب کرده و نمایندگان را عازم فنلاند کند تا این بار با عزمی راسخ برای فتح سکوی جهان گام موثری بردارد.

پس از کسب مدال طلای حسین رسولی در پرتاب دیسک مسابقات دو و میدانی قهرمانی جوانان آسیا و شکستن رکورد ملی و رکورد مسابقات آسیا و درخشش مهدی پیرجهان در 400 متر بامانع و رکوردشکنی اش، محمود منصوری و میلاد ناصح جهانی، 2 نماینده دیگر ایران هم برای حضوری پر رنگ در این دوره از مسابقات قهرمانی جوانان جهان عزم خود را جزم کردند تا این طلسم را در تمپر، محل برگزاری هفدهمین دوره این رقابت‌ها بشکنند.

دو و میدانی ایران با کسب مدال های حدادی و صمیمی در جایگاه شصت و چهارم جوانان جهان قرار دارد.

لازم به یادآوری است،هفدهمین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی جوانان جهان از امروز در تمپر فنلاند آغاز شده است و تا روز 24 تیرماه نیز ادامه دارد.

 

برگزاری گردهمایی بزرگ خانواده دو و میدانی ایران با حضور مسئولین ورزش کشور

همدلی نسل دیروز و امروز نام آوران و خدمتگزاران ورزش اول المپیک در تهران

برگزاری گردهمایی بزرگ خانواده دو و میدانی ایران با حضور مسئولین ورزش کشور

گردهمایی بزرگ خانواده دو و میدانی ایران با حضور مسئولین ورزش کشور، پیشکسوتان، قهرمانان، خدمتگزاران و اصحاب رسانه در هتل المپیک تهران برگزار شد.

تقدیر رییس فدراسیون دو ومیدانی از مسئولین شرکت بنا گستر کرانه

تقدیر رییس فدراسیون دو ومیدانی از مسئولین شرکت بنا گستر کرانه

مجید کیهانی طی پیامی از مدیران و مسئولین شرکت بناگستر کرانه، حامی مالی برگزاری مسابقات جام هرمز قدردانی کرد.

قدردانی کیهانی از اهالی ورزش استان هرمزگان در میزبانی مسابقات جام هرمز

قدردانی کیهانی از اهالی ورزش استان هرمزگان در میزبانی مسابقات جام هرمز

رییس فدراسیون دو و میدانی طی پیامی از زحمات مدیرکل ورزش و جوانان و رییس هیأت دو و میدانی استان هرمزگان قدردانی کرد.