اخبار مسابقات

پایان کار ملی پوشان دو و میدانی ایران با کسب 2 مدال طلا و یک نشان نقره/ یک رکورد ملی با ارزش شکسته شد

پایان کار ملی پوشان دو و میدانی ایران با کسب 2 مدال طلا و یک نشان نقره/ یک رکورد ملی با ارزش شکسته شد
بازی‌های آسیایی جاکارتا 2018

پایان کار ملی پوشان دو و میدانی ایران با کسب 2 مدال طلا و یک نشان نقره/ یک رکورد ملی با ارزش شکسته شد

تیم ملی دو و میدانی ایران با کسب 2 مدال طلا و یک نشان نقره از بازی های آسیایی جاکارتا به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی، مسابقات دو و میدانی هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی جاکارتا که از روز شنبه 3 شهریورماه آغاز شده بود عصر امروز (پنجشنبه) 8 شهریورماه با پیگیری رقابت‌های روز پایانی خاتمه یافت و تیم ملی دو و میدانی ایران نیز به 2 مدال طلا و یک نشان برنز در این دوره از بازی‌ها دست یافت.

 

کسب مدال طلای تاریخی کیهانی در 3000 متر بامانع

تیم ملی دو و میدانی ایران در ماده 3000 متر بامانع به مدال طلایی دست یافت که شاید کمتر کسی تصورش را داشت که این مدال پس از طلسم 18 ساله توسط جوانی با انگیزه از خطه قهرمان پرور کرمانشاه به ارمغان آید. دونده ای از شهر سنقر که مدت‌ها تمریناتش را زیر نظر سجاد مرادی، اسطوره دوهای نیمه استقامت ایران و آسیا سپری کرده بود در حضور دوندگان بیگانه آفریقایی که برای تصاحب مدال های طلا و نقره به اندونزی آمده بودند با عملکردی دیدنی و مثال زدنی که هیچ وقت از یاد ملت قهرمان پرور ایران نخواهد رفت به مقام قهرمانی رسید. حسین کیهانی، جوان رعنای تیم ملی دو و میدانی ایران با ثبت زمان 8:22.76 دقیقه ضمن شکستن رکورد ملی ایران که در اختیار خودش بود، رکورد بازی های آسیایی را در هم شکست و با اقتدار بر سکوی قهرمانی قاره کهن در این ماده ایستاد. کیهانی که پیش از اعزام به بازی های آسیایی جاکارتا در مصاحبه اش با فدراسیون دو و میدانی اعلام کرده بود فقط برای مدال طلا به اندونزی می آید، پس از دریافت مدال طلایش بوسه بر دستان مرادی نابغه زد و به خبرنگاران حاضر گفت: « تمام موفقیتم را مدیون زحمات آقا سجاد هستم. او رویای مرا محقق کرد و این مدال برایم خیلی اهمیت دارد. از فدراسیون دو و میدانی بابت حمایت و اعتمادشان سپاسگزارم.»
کیهانی در ماده 5000 متر نیز به میدان مسابقه رفت و در رقابت نفس گیر با دیگر دوندگان با رکورد 14:08.69 دقیقه ضمن ارتقای رکورد شخصی خود به مقام چهارمی دست یافت.


حدادی با مدال طلای جاکارتا پرافتخارترین ورزشکار تاریخ ایران شد

پرتابگری که بعد از توقف در المپیک ریو همگان منتظر درخشش او در بزرگترین آوردگاه آسیایی بوند با تمریناتش زیرنظر مک ویلکینزآمریکایی در اردوهای آماده سازی آمریکا که با برنامه ریزی و تدارکات فدراسیون دو و میدانی پشت سر گذاشت در مسابقات دایموند لیگ و تورنمنت های اروپایی امید را در مردم ورزش دوست ایران روشن ساخت. نایب قهرمان المپیک 2012 لندن پای به دایره پرتاب دیسک جاکارتا گذاشت و پرتاب های خود را با موفقیت بر فراز ورزشگاه به رخ همگان کشید. احسان حدادی در همان اول مسابقه حساب کار دیگر پرتابگران را یکسره کرد و مدال طلایش را حتمی ساخت. حدادی در نهایت با رکورد 65.71 متر به مدال طلا دست یافت و با کسب چهارمین مدال طلای خود در طول 4 دوره بازی های آسیایی از سال 2006 تا 2018 به عنوان پرافتخارترین ورزشکار تاریخ ورش ایران لقب گرفت. او پس از کسب این مدال گفت: « هدف نهایی من این مسابقات نبود و المپیک 2020 هدف اصلی من است. اگر امروز هم رقابت نزدیک بود، می توانستم رکورد بازی های آسیایی را که دست خودم است، بزنم؛ اما دیدید که رقابت نزدیکی نداشتیم. دوست داشتم بهنام شیری هم مدال می گرفت؛ اما متاسفانه او چهارم شد. امیدوارم روزی برسد که مدال های دوومیدانی خیلی بیشتر از این باشد. این توانایی را داریم و باید کمی بیشتر توجه به این رشته شود.»

 

نقره مرادی در 1500 متر، پایان کار تیم ملی

دیگر شاگرد سجاد مرادی در جاکارتا برادرش بود که در ماده 800 متر با رکورد 1:46.55 دقیقه و با اختلاف تنها چند صدم ثانیه مدال برنز را از دست داده بود برای جبران این اتفاق پای به رقابت با دوندگان 1500 متر گذاشت. دونده ای از سرزمین بختیاری ها مصمم برای کسب مدال در این ماده بود و پیش از آغاز رقابتش برای دیگر دوندگان کُری هم خواند. امیر مرادی مسابقه ای دوشادوش در طول مسیر 1500 متری مسابقه با دوندگان پیشرو و مدعی داشت و در فواصل پایانی این رقابت، عملکردی غیورانه از خود به نمایش گذاشت و با ثبت زمان 3:45.62 دقیقه ضمن ثبت بهترین نتیجه فصل خود به مدال نقره رسید. مرادی پیش از این گفته بود که هدفش کسب مدال در بازی ها است و از بازی های آسیایی سال 2010 گوانگ ژو خاطره خوبی ندارد او پس از کسب مدال نقره اش در 1500 متر جاکارتا گفت: « خوشحالم که به هدفم رسیدم. فشار زیادی به من وارد شد. دوست داشتم طلا بگیرم تا تیم ملی را سه طلائه بکنم ولی نشد. تلاشم را کردم امیدوارم مردم عزیز ایران پذیرا باشند.»

 

شیری به مقام چهارم پرتاب دیسک رسید

دیگر نماینده شایسته تیم ملی دو و میدانی ایران در ماده پرتاب دیسک بهنام شیری بود. ورزشکار اردبیلی که رکورد مطلوب 61.82 متر را در مسابقات لیگ طلایی به ثبت رسانده بود و دیگر امید کسب مدال در این ماده بود. او رقابت خود را با پرتاب های زیر 55 متر آغاز کرد. شیری به دور نهایی راه یافت و در نهایت با ثبت  رکورد 58.09 متر به مقام چهارمی رسید.

 

از ششمی تفتیان در 100 متر تا توقفش در نیمه نهایی 200 متر

سریع‌ترین مرد ایران که ماه ها تمرینات خود را زیر نظر گای اونتانون فرانسوی در کمپ اینسپ پاریس سپری کرده بود در مسابقات حاشیه ای دایموند لیگ رکورد ملی ایران را با زمات 10.03 پیش از بازی ها ارتقا داد تا یکی از امیدهای کسب مدال برای تیم ملی دو و میدانی ایران در جاکارتا باشد. او از مراحل مقدماتی و نیمه نهایی 100 متر با رکوردهای 10.35 و 10.17 ثانیه به مرحله فینال رسید و در رقابت با سریع‌ترین های آسیا با زمان 10.19 ثانیه ششم شد. در این مسابقه دونده کره ای رکورد بازی های آسیایی را با زمان 9.92 ثانیه ارتقا داد. حسن تفیتان که از این اتفاق ناراحت بود پس از مسابقه در مصاحبه اش گفت: « شرمنده کسانی هستم که حمایتم کردند. کلاس دوومیدانی آسیا در این دوره جهانی شده است و در فینال 100متر دیدیم که دونده چینی زیر ۱۰ ثانیه دوید و کشورهای قطر و بحرین هم با دوندگان آفریقایی در رقابت‌های آسیایی شرکت می کنند. رقابت در دوی 100متر آسیا دشوار شده است. سطح آسیا رشد کرده و ما برای کسب موفقیت می بایست بیشتر تلاش کنیم تا از رقابت به وجود آمده جا نمانیم.»
تفتیان در ماده 200 متر هم به میدان مسابقه رفت و در مرحله مقدماتی با زمان 21.25 ثانیه به دور نیمه نهایی راه یافت ولی در دور نیمه نهایی موفق نشد به مرحله فینال صعود کرند. او در نیمه نهایی با زمان 21.47 ثانیه متوقف شد.

 

هفتمی ثمری در پرتاب وزنه/ مهردلان با 3 خطا حذف شد

تیم ملی دو و میدانی ایران در ماده پرتاب وزنه 2 نماینده داشت. علی ثمری که با در اختیار داشتن عنوان‌های قهرمانی آسیا(2017) و داخل سالن آسیا(2018) و تمریناتش در اردوهای مداوم پیش از اعزام امید کسب مدال بود و شاهین مهردلان که با رکوردهای قابل توجهش در رقابت های داخلی لیگ طلایی دیگر مدعی کسب مدال شد، هر دو از رسیدن به سکوی آسیا بازماندند. ثمری با رکورد 18.21 متر به عنوان هفتمی رضایت داد و مهردلان نیز با 3 خطای متوالی در دور مقدماتی متوقف شد.

 

توکلی در پرش ارتفاع بانوان هفتم شد

بانوی رکورددار پرش ارتفاع ایران که پیش از حضور در بازی های آسیایی رکورد 1.83 متر را در لیگ طلایی به ثبت رساند اعلام کرده بود که با آمادگی کامل برای کسب مدال و ارتقای رکورد ملی ایران به اندونزی می رود. او مسابقه خود را به خوبی آغاز کرد و از موانع 1.70 و 175متر به خوبی عبور کرد. سپیده توکلی در مانع 1.75 متر متوقف شد و به کسب عنوان هفتمی مشترک با پرنده سنگاپوری رضایت داد.

 

توقف کاکلی در مقدماتی 200 متر بانوان

تیم ملی دو و میدانی ایران در ماده 200 متر بانوان الهام کاکلی را در ارنج تیم قرار داده بود. کاکلی در دور مقدماتی این ماده با رکورد 25.12 ثانیه متوقف شد و از راه یابی به مرحله نهایی بازماند.

 

مقدم به فینال پرتاب چکش نرسید

رضا مقدم پرتابگر گلستانی چکش تیم ملی در ماده پرتاب چکش بازی های آسیایی جاکارتا بود که موفق به صعود به مرحله نهایی نشد. او در پرتاب اولش رکورد 64.47 متر با ثبت کرد و پرتاب های دوم و سوم را با خطا مواجه شد. مقدم از صعود به جمع برترین ها بازماند و در دور مقدماتی متوقف شد.

 

ملک پور در نیمه نهایی متوقف شد
رضا ملک پور جوان ترین ملی پوش تیم ملی دو و میدانی ایران در این دوره از بازی های آسیایی بود که در ماده 400 متر بامانع حضور داشت. او به دلیل تعدیل شرکت کنندگان دور مقدماتی به یک باره در نیمه نهایی حاضر شد و با رکورد 50.99 ثانیه در این مرحله متوقف شد و به فینال صعود نکرد.

 

مصدومیت خدیور در مقدماتی 400 متر

روز نخست مسابقات دو و میدانی، درست اولین ماده ای که تیم ملی دو و میدانی ایران نماینده خود را در دور مقدماتی 400 متر مردان روانه میدان مسابقه کرد اتفاقی غیر منتظره آه از نهاد ملی پوشان و کادر فنی تیم ملی برد. ملی پوش شایسته تیم ملی ایران در این ماده علی خدیور بود که پس از شروع  مسابقه تنها 50 متر از مسیر را پیمود و به زمین افتاد. علی خدیور از ناحیه همسترینگ پا مصدوم شد و مسابقه را نیمه تمام گذاشت. او بی شک یکی دیگر از شایسته های تیم ملی دو و میدانی ایران در این دوره از بازی‌های آسیایی جاکارتا بود که موفق نشد به مراحل بعدی دوی 400 متر راه یابد.

 

به این ترتیب تیم ملی دو و میدانی ایران که با ترکیب احسان حدادی، بهنام شیری (پرتاب دیسک) حسین کیهانی (3000 متر بامانع و 5000 متر)، امیر مرادی (800 متر و 1500 متر)، علی ثمری، شاهین مهردلان (پرتاب وزنه)، رضا مقدم (پرتاب چکش)، حسن تفتیان (100متر و 200 متر)، علی خدیور (400 متر) رضا ملک پور (400 متر بامانع)، سپیده توکلی (پرش ارتفاع) و الهام کاکلی (200 متر) به هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی جاکارتا اعزام شده بود با کسب 2 مدال طلا و 1 نشان نقره به کار خود پایان داد.

همچنین مجید کیهانی، رییس فدراسیون دو و میدانی به عنوان سرپرست تیم، هاشم صیامی، دبیر فدراسیون، پریسا بهزادی، نایب رییس بانوان، تیمور غیاثی،گای اونتانون، لئونید چروکو و مک ویلکینز نیز به عنوان مربیان تیم ملی را در این دوره از بازی های همراهی کردند.


نگارنده: حمید سعادت

1

2

3

4

5

6

8

9

10

11

12

7

12

13

کاپ قهرمانی به فارس رسید/ تهران الف و یزد دوم و سوم شدند

کاپ قهرمانی به فارس رسید/ تهران الف و یزد دوم و سوم شدند

تیم فارس قهرمان المپیاد استعدادهای برتر دو و میدانی پسران شد.

حضور مسئولین ورزش کشور در مراسم افتتاحیه/پیشتازی همدانی ها در پایان روز نخست

حضور مسئولین ورزش کشور در مراسم افتتاحیه/پیشتازی همدانی ها در پایان روز نخست

در پایان روز نخست المپیاد استعدادهای برتر دو و میدانی در بخش پسران تیم همدان پیشتاز رقابت ها است.

یزدی‌ها شگفتی ساز مسابقات دختران/ جام قهرمانی به دارالعباد رفت

یزدی‌ها شگفتی ساز مسابقات دختران/ جام قهرمانی به دارالعباد رفت

المپیاد استعدادهای برتر دو و میدانی در بخش بانوان با قهرمانی استان یزد و جابه‌جایی 2 رکورد ملی در نوجوانان به پایان رسید.