پنج شنبه ٠٢ آذر ١٣٩٦

دوومیدانی در ایران

 

 

 

 

 

دووميداني يکي از ورزشهاي بسيار زيبا و جذابي است که جوانان زيادي در سطح جهان را بخود مشغول کرده است و در مسابقات جهاني و المپيک تماشاگران بيشمار آن بيانگر اهميت اين رشته ورزشي است چرا كه دو و ميداني با رکورد سر وکار دارد و از طرفي مبارزه کامل انسان با طبيعت از راه غلبه بر صدم هاي ثانيه و سانتيمترها است.

 

در حال حاضر با توجه به اينکه رکوردهاي دووميداني تقريبا به آخرين حد خود رسيده است براي پيشرفت آن علمي ترين روش ها به کمک گرفته شده است.

 

دووميداني يکي از قديمي ترين ورزش هاي موجود در جهان است که نخستين بار در يونان باستان مسابقات آن در رشته های محدودي انجام می شد و تا به امروز رشته های مختلفی به آن اضافه و يا تغييراتي در آن داده شده است.

 

فدراسيون بين المللي دووميداني كه هم اکنون مقر آن در موناکو فرانسه مي باشد از اهميت و اعتبار فراواني برخوردار است و بيشتر از 205 کشور عضو اين فدراسيون هستند و مقررات تغيير يافته اين فدراسيون هر دو سال يک بار به کشورهاي عضو فرستاده مي شود.

 

در حال حاضر دووميداني بطور رسمي شامل 24 رشته براي آقايان و 23 رشته براي خانم ها است.

 

مسابقات دووميداني در پيست دو و ميداني انجام مي شود.

 

پيست دووميداني 400 متر در هواي باز و 200 متر در فضاي بسته برگزار مي شود.

 

چاله هاي پرش طول، سه گام و دایره های پرتاب هاي وزنه، ديسک، چکش و همچنين باند و قوس پرتاب وزنه در محل ميداني ها را تشکيل مي دهد.

 

تمام موارد فوق داراي استانداردهاي بين المللي خاص خود مي باشد که تمام کشورهاي عضو بايستي از اين مقررات به نگام انجام مسابقات پيروي كنند.

 

  تاريخچه دووميداني در ايران

 


در سال 1302 با همت و تلاش مسئولان و علاقه مندان به ورزش دو و ميداني در ايران، مسابقاتي تحت عنوان ( المپيک در ايران ) در يکي از قديمي ترين ميدان هاي ورزشي واقع در حوالي خيابان امام خميني ( محل فعلي وزارت امور خارجه ) برگزار شد. در اين مسابقات تعدادي از ورزشکاران خارجي نيز شرکت داشتند.

 

از سال 1304 به بعد يک سري مسابقات در زمينه دو و ميداني در محله هاي مختلف تهران به صورت غير رسمی آغاز شد به علت محدوديت امکانات مسابقات تنها در رشته دوهاي کوتاه، پرش طول و پرش ارتفاع انجام مي شد تا اينکه با روانه شدن تعدادي از دانشجويان ايراني به اروپا در سال هاي 1306 و بعد از آن و بازگشت آنان به وطن، دو و ميداني رفته رفته رونق گرفت.

 

تبليغ دو و ميداني از سوي اين افراد و گسترش نسبي آن در ميان مردم مخصوصا قشر تحصيلکرده باعث شد تا در سال 1311 مسابقات دو و ميداني مدارس با تعدادي مواد مورد نظر در برنامه هاي تحصيلي  گنجانده شود. در همين ايام بود که مردم با مفهوم رشته اي تحت عنوان دو صحرانوردي نيز آشنا شدند و نسبت به برگزاري مسابقات آن اقدام کردند.

 

در سال 1312 يک فرد آمريکايي به نام گيبسون به عنوان کارشناس ورزش به استخدام دولت وقت ايران درآمد. او اولين مسابقات رسمي ورزش از جمله دو و ميداني را بين مراکز آموزشي تهران و اصفهان ترتيب داد، از آن تاريخ به بعد ورزش دو و ميداني در بين اکثر مراکز آموزشي کشور متداول شد و گسترش بيشتري يافت. اين روند ادامه داشت و دو و ميداني به عنوان يک رشته ورزشي مادر بتدريج از مراکز آموزشي به ساير نهادهاي دولتي و مردمي گسترش يافت و طرفداران زيادي پيدا کرد.

 

سال ها مسابقات دو و ميداني به صورت غير رسمي و بدون داشتن متولي برگزار شد تا اينکه در سال 1318 خورشيدي اولين دوره مسابقات دو و ميداني ايران رسما پايه گذاري شد.

 

اين روند تا به حال به همت مسئولان و عوامل فدراسيون دووميداني ادامه داشته است.

 

فدراسيون دو و ميداني ايران در تاريخ 14 بهمن 1325 رسما به عضويت فدراسيون بين المللي دووميداني درآمد با اينکه ورزشکاران ايراني براي اولين بار در رشته هاي ورزشي مختلف در سال 1327(1948ميلادي) در بازي هاي المپيک لندن شرکت کرد اما قهرمانان دو و ميداني شانس شرکت در اين بازيها را نداشتند. اما چهار سال بعد يعني در سال 1331(1952ميلادي) در بازي هاي المپيک فنلاند ورزشکاران برجسنه دو و ميداني ايران شانس شرکت در مسابقات رسمي را پيدا کردند و از آن سال به بعد همواره برجسته ترين ورزشکاران دو و ميداني ايران در بازي هاي آسيايي و المپيک و مسابقات قهرماني آسيا و جهان شرکت کردند.


در بازی های المپیک 2012 لندن، احسان حدادی نخستین مدال آور دوومیدانی ایران(مدال نقره) در المپیک بود تا از این حیث دوومیدانی را در زمره فدراسیون های مدال آور ایران در آوردگاه المپیک قرار گیرد. پیش از دوومیدانی رشته هایی چون کشتی، وزنه برداری و تکواندو مدال المپیک کسب کرده بودند. 

 


فدراسیون جهانی دوومیدانی
کنفدراسیون دوومیدانی آسیا
وزارت ورزش و جوانان
کمیته ملی المپیک

تمام حقوق برای فدراسیون دوومیدانی جمهوری اسلامی ایران محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.